Historie
Založení osady Minkovice
Přesné datum založení vesnice Minkovice je 2.ledna 1768 a jméno „Neu Minkwitz“ získala po svém zakladateli, saském šlechtici Kašparovi von Minkwitz. Jméno Minkovice se objevuje poprvé až roku 1781 v konšelské knize obce Saské Višňové. Tato obec připadla k Čechám roku 1848, kdy došlo k likvidaci středověkých českých enkláv v Sasku. Enklávy byla panství, která sica patřila k Čechám, ale teritoriálně s nimi nesouvisela. Je to pozůstatek tzv. zahraničních lén české koruny, kterých bylo v Německu velké množství. Velká část byla likvidována již počátkem 19.století za napoleonských válek, ale na některé enklávy se při mezinárodním jednání „pozapomnělo“. Proto došlo v polovině 19.století k novému jednání, což mělo za následek také změnu státních hranic. Tím se dostala část bývalého saského území k Rakousku.
Historie požárního sboru v Minkovicích
(níže uvedené poznatky jsou ze vzpomínek členů naší požární jednoty až do roku 1983, od roku 1983 se píše kronika, do které je v případě zájmu možno kdykoliv nahlédnout)
Od začátku civilizace se lidé snad nejvíce ze všech pohrom báli ohně, proti kterému byli zcela bezmocní. Stačí si přečíst knihu „Quo vadis“, ve které popisuje spisovatel Sienkiewics požár Říma. Tak někdy padla za oběť požáru celá města. Teprve s rozvojem techniky se objevuje i technika požární. Nejprve jen na ruční ovládání, dále však se její kvalita a úroveň rychle zvyšuje. 1.hasišský sbor u nás vzniká roku 1864 ve Velvarech.
U nás v Minkovicích je založen 8.září 1945 v bývalém hostinci u Janouška č.p.4.
Sbor založili: Ondřej Maják, Josef Holinger, Janoušek Josef, Václav Kremina, Josef Pešek, Jan Doležal a Bohumil Jehlička, který se stal prvním předsedou sboru.
Od roku činnost sboru bylo nutno mít vlastní požární zbrojnici. Ta se adaptovala ze starého křížového domu, dobudována byla za 3 roky v roce 1957. Dále měli hasiči k dispozici vysoký dřevěný sušák na hadice, ruční požární stříkačku a proti dnešku dost primitivní vybavení. Zato však bychom jim mohli dneska závidět.
Do roku 1983 pracovali jako předseda: Jehlička Bohumil,
Maják Ondřej,
Labský Jiří,
Lorenc Bohumil,
Havel Bohumil,
Jehlička Aleš.
Akce sboru do roku 1983:
Požáru v našem okolí nebylo mnoho. Naši požárníci vyjeli k těmto:
1954 – u Laurinů ve Vísce
1960 – pila v Černousích
1962 – stodola v Předláncích
1977 – les u Kunratic
1977 – statek ve Vísce
V Minkovicích k naší radosti žádný požár nebyl.
Preventivní prohlídky proti požárům se provádějí až dodnes.
Naši požárníci se nezabývali jen protipožární činností, ale i:
Pomoc zemědělství – sušení sena, sběr slámy, vybírání brambor
Zvelebování osady – demolice sokolovny a čištění cihel (čestné uznání), oprava zdejšího hostince, přistavení kulturní místnosti k požární zbrojnici, stálá úprava požární zbrojnice a jejího okolí
Kulturní akce – maškarní plesy, výlety
Povodně – při každé povodni mají naši požárníci služby a hlídky, přepravují občany a zajišťují stravu
Svatby příslušníků sboru: dává se svatební dar
Pohřby příslušníků sboru: čestná stráž
Odborná připravenost požárníků:
Od založení sboru se klade vysoký důraz na odbornou připravenost požárníků. Ta se prověřuje na požárních soutěžích každý rok. Od roku 1945 jsme v těchto soutěžích získali mnoho 1.míst, mnoho pochval a uznání jak v kategorii mužů, tak i žen a dětí. Jíž v roce 1949 (10.července) jsme v Kunraticích a naší ruční požární stříkačkou vyhráli pohár, který je naší nejhezčí a nejcennější trofejí a tradičně se z něho upíjí přípitek na každé výroční členské schůzi. Z okresních kol jsme si přivezli 3 zlaté, 3 stříbrné a 2 bronzové medaile.
Velkým úspěchem byl postup družstva žen do krajské soutěže v Březině 21.června 1959, kde se naše ženy umístily na 7.místě. Mnoho diplomů, pochval a uznání se ztratilo, ale i z těch co zůstali si je možno udělat úsudek o činnosti a připravenosti našich požárních družstev. Nyní družstvo žen ve sboru nemáme i když některé naše ženy pracují aktivně, muži se řídí „Výcvikovým rokem“ a děti celoroční hrou a systémem výchovné práce „Plamen“.
Nemáme mnoho historické dokumentace, snad jen pár desítek fotografií z různých soutěží a akcí sboru a již výše zmíněné diplomy, pochvaly a uznání naší práce.
Proto od tohoto roku 1983 zakládá náš sbor kroniku, která by měla vše co podniknou a vykonají naši požárníci nadále věrně zaznamenávat.
Kronika